KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ

KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ

Kamera Sistemlerinde Kullanılan Ekipmanların Önemi

KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ;Buraya kadar kameraların özelliklerinden bahsettik. Bundan sonra kameraların dışında sistemin diğer etkin ürünlerinden bahsedeceğiz.

Bir kamera sisteminde en önemli etken kamera gibi görünür. Bu kısmen doğrudur. Fakat tek başına yeterli değildir.

KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ;Yüksek çözünürlüğe sahip kaliteli bir kameranız dahi olsa, onun görüntüsünü size aktaran aracılar kötüyse yada doğru şekilde ayarlanmamış ise size asla kameranın asli görüntüsü ulaşmayacaktır. Bir kamera görüntüsünü size aktaran aracı birimleri sırasıyla yazarsak ;

Kamera –> Bağlantı Soketi –> Kablo –> Bağlantı Soketi –> Kayıt Cihazı –> Monitör

Yukarıda belirttiğim üzere bir kameradan görüntüyü aktarırken ilk uğradığı ara birim bağlantı soketi. Bu soket bağlantısı hem kamera tarafında, hemde kablonun diğer ucu olan merkezdeki kayıt cihazı tarafında bulunmaktadır. Bu bağlantı soketleri ve arasındaki kablo o kadar önemlidir ki, bugün kamera sistemlerinde görüntü üzerinde göreceğiniz parazit, çizgi ve dalgalanmaların çoğunun sebebi kötü soket bağlantısı ve kablodur. Diğer bir sebep ise kameraya enerji sağlayan adaptör karşılaştığımız nedenlerdir.
Bu nedenle altyapı konusunda gerekli özenin gösterilmesi, kullanılacak bağlantı soketi ve kablonun kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda kaliteli olarak alınan ve binlerce lira harcanan bir kamera sisteminden çok ucuz bir sistemden alabileceğiniz görüntü kalitesinden dahi düşük görüntüler alabilirsiniz.

KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ;Bir kameradan alınan görüntüyü aktaran aracılardan soket ve kablodan sonra aslında sistemin beyni diyebileceğimiz ismine DVR (Digital Video Recorder), NVR (Network Video Recorder) adı verilen kayıt cihazı gelmektedir.

Kayıt cihazları aslında kamera sisteminin kurmaktaki amacımız olan görüntünün izlenmesi,kayıt altına alınması ve istediğimiz an geriye dönük kayıtların izlenmesi konusunda işlevi nedeniyle sistemin beyin merkezi olarak adlandırabiliriz. Kullandığımız kameralardan en iyi görüntüyü alabilmek için, kayıt cihazının da kameralara göre en iyi şekilde eşitlenmiş (optimize) edilmiş olması gerekmektedir. Bu konuda gerekli bilgi ve teknik altyapı bilgisi olmayan yerlerden ürün / hizmet alan birçok kamera sistemi kullanıcılarında karşılaştığımız durumları paylaşmak istiyoruz.

KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ;Öncelikle kamera sisteminde aldığınız kameraların teknik özellikleri neyse, kayıt cihazının da bu teknik özelliklere cevap verebilir olmasına dikkat ediniz. Yani size kamera olarak 1.3 mega pixel bir AHD kamera verilmiş ise, kayıt cihazınızın da en az 1.3 MP ve üzerinde kayıt desteği olmalıdır. Kameraların yüksek çözünürlükte olmasına rağmen kayıt cihazı üzerinden kayıt ayarları düşük tutulursa, kameralar asıl göstermesi gereken kalitede göstermeyecektir. Örneğin 2 mega pixel çözünürlüğe sahip kameranız ve bu kalitede kayıt yapabilen kayıt cihazınız var. Fakat kayıt cihazı menüsü üzerinde kayıt kalitesini 2 mega pixel yani 1080P yerine daha düşük kalitede ( 960P / 720P / WD1 / D1 / CIF vb.) bırakılmış ise, kameradan almanız gereken kayıt kalitesini alamayacaksınız demektir. Bu ayar bize kayıtta gereklidir. Tıpkı kayıt gibi görüntüleri anlık canlı izlerken de kayıt cihazının monitör çıkışını en az yine kameraların sahip olduğu çözünürlüğe ayarlamalıyız. 2 mega pixel kameraların gerçek çözünürlüğünü, ancak 1920×1080 VGA çıkış çözünürlüğe ayarlanmış kayıt cihazı ile görebiliriz. Birçok kullanıcıda bu monitör çıkışlarının 1024×768 veya 1280×1024 gibi düşük monitör çıkış çözünürlüklerinde kaldığını ve dolayısıyla bunlardan daha yüksek çözünürlükte olan kameraların asıl kalitesini göremediklerine rastlıyoruz.

KAMERA SİSTEMLERİNDE KULLANILAN EKİPMANLARIN ÖNEMİ;Kamera görüntüsünü izlemeyi sağlayan son arabirim kayıt cihazı çıkışına bağlı monitör. Kayıt cihazlarında kullanılacak monitör seçimlerinde mutlaka Wide (geniş) ekrana sahip 16:9 yayın standartına sahip full HDmonitörler kullanılmalıdır. Full HD monitörler 2 mega pixel çözünürlüğe sahip olup, bu çözünürlüğe kadar kameraların net ve tam gösterimini sağlayacaktır. HD Ready (1366×768) veya Full HD çözünürlüğe sahip olmayan monitörler kullanıldığında, kameralarınız ve kayıt cihazınız her ne kadar Full HD 1080P desteklese dahi, izlerken sadece size monitörün sunduğu kadarını görebilirsiniz.

7/24 ACİL SERVİS : 0543 288 42 42

Usta Peşinde Koşmayın Biz İşiniz İçin Koşalım